narkolepsia

Narkolepsia on krooniline unehäire, mida iseloomustab suur päevast unisust ja järsku magama. Inimeste narkolepsiaga sageli raske ärkvel pikka aega, sõltumata olukorrast. Narkolepsia võib põhjustada tõsiseid häireid oma igapäevaellu.

Mõnikord narkolepsia võib kaasneda äkiline lihastoonust (katapleksia), mis viib nõrkus ja kaotus lihaste kontrolli. Katapleksia on sageli tingitud tugev emotsioon, kõige sagedamini naeru.

Narkolepsia on krooniline haigus, millele ei ole ravi. Kuid ravimeid ja elustiili muutused aitab teil hallata sümptomeid. Probleemid teised – perekond, sõbrad, tööandja, õpetajad – aitab teil toime tulla narkolepsia.

Narkolepsia sümptomeid kõige sagedamini algab vanuses 10 ja 25. Nad võivad süveneda esimese paari aasta jooksul ja seejärel jätkata elu. Nende hulka

Liigne päevane unisus. Inimesed, kellel on narkolepsia magama ilma hoiatuseta, ja kõikjal. Näiteks võite ootamatult tukkuma töötamise ajal või räägib koos sõpradega. Sul võib magada paar minutit või kuni pool tundi enne ärkamist ja tunne uuenemine, kuid lõpuks kui magama uuesti.

Samuti võib väheneda erksust kogu päeva. Liigne päevane unisus tavaliselt on esimene sümptom ilmuma ja on sageli kõige häirivaks, mistõttu on raske teil keskenduda ja täielikult funktsiooni.

Äkiline lihastoonust. See seisund, mida nimetatakse katapleksia (KAT-uh-plek vaatamisväärsustele), võivad põhjustada mitmed füüsikalised muutused, alates ebaselge kõne lõpetada nõrkus kõige lihaseid ja võib kesta mõne sekundi kuni mõne minuti jooksul.

Muud omadused

Millal näha arsti

Katapleksia on kontrollimatu ja käivitab intensiivsed emotsioonid, tavaliselt positiivsed nagu naer või põnevust, kuid mõnikord kardavad, üllatus või viha. Näiteks su pea võib ripnema kontrollimatult või põlvi võib äkki luku kui te naerate.

Mõned inimesed narkolepsiaga kogemus ainult üks või kaks episoode katapleksia aastas, samas kui teised on arvukalt episoode päevas. Mitte igaüks narkolepsiaga kogemusi katapleksia.

Normaalne une rütmis vs narkolepsia

Unehalvatuse. Inimesed, kellel on narkolepsia tihti märgata ajutist võimetust liikuda või rääkida, samal ajal uinumine või ärgates. Need episoodid on tavaliselt lühike – kestev mõne sekundi või minuti – aga võib olla hirmutav. Sul võib olla teadlik seisukorras ja ei ole raske meenutada, siis hiljem, isegi kui sa ei olnud mingit kontrolli selle üle, mis juhtub teile.

Avalik arusaamatus seisundi

See unehalvatuse jäljendab tüüpi ajutine halvatus, mis tavaliselt leiab aset kiire silma liikumist (REM) une perioodi une ajal, mis kõige unenäod toimub. See ajutine liikumatus REM-uni võib takistada oma keha käitumast unistus aktiivsus.

Häired lähisuhtes

Mitte igaüks une paralüüs on narkolepsia, aga. Paljud inimesed ilma narkolepsia kogeda episoode uneparalüüs, eriti nooruses.

Füüsiline kahju

Inimeste narkolepsiaga võib olla teisi unehäirete, nagu obstruktiivne uneapnoe, seisund, milles hingamine algab ja lõpeb kogu öö, rahutute jalgade sündroomi ja isegi unetust. Inimesed, kellel on narkolepsia võib tegutseda ka oma unistused öösel flailing oma käte või lööd ja karjuvad.

ülekaalulisus

Mõned episoodid magada rünnakud on lühike, kestev sekundit. Mõned inimesed narkolepsiaga kogemus automaatne käitumine nendel lühike episoode. Näiteks võite magama ning täita ülesannet, mida tavaliselt täita, nagu kirjutamine, kirjutades või sõidu, ja sa jätkumine ajal magama. Kui äratada, te ei mäleta, mida sa tegid, ja sa ilmselt ei teinud seda hästi.

Pöörduge arsti poole, kui teil tekivad päevast unisust, mis häirib oma isiklikku ja tööelu.

Täpne põhjus narkolepsia ei ole teada. See võib olla mitmeid põhjuseid. Enamik inimesi narkolepsiaga on madal keemilise hüpokretiini (hi-poe-Kree-tina). Hüpokretiini on oluline neurokeemiline oma aju, mis aitab reguleerida ärkvelolek ja REM-uni.

Hüpokretiini tase on eriti madal, kui neil esineb katapleksia. Täpselt, mida põhjustab kaotus hüpokretiini tootvaid rakke ajus ei ole teada, kuid eksperdid kahtlustada see on tingitud autoimmuunse reaktsiooni.

Uuringud näitavad võimalikku seotust kokkupuude H1N1 viirus (seagripp) ja teatud vorm H1N1 vaktsiini, mis on praegu haldavad Euroopas. See ei ole veel teada, kui viirus otse vallandab narkolepsia või kas kokkupuude viirus suurendab tõenäosust, et keegi on narkolepsia.

Mõningatel juhtudel, geneetika võib mängida rolli.

Normaalne protsess uinumist algab faasi nimetatakse mitte-kiire silma liikumist (NREM) uni. Selle faasi ajal oma aju lained olulist aeglustumist. Pärast tund või nii une, oma aju aktiivsuse muutusi ning REM-uni algab. Enamik unenägude ajal toimub REM-uni.

Narkolepsia, aga siis võib äkki siseneda REM-uni ilma kogevad une, nii öösel ja päeval. Teiste omaduste REM-une, nagu katapleksia, uneparalüüs ja hallutsinatsioone, ilmneda ärkvelolek või uimasus inimestel narkolepsia.

Narkolepsia võib põhjustada tõsiseid probleeme teile professionaalselt ja isiklikult. Teised võivad näha sind laisk või unine. Teie jõudlus võib kannatada koolis või tööl.

Mida sa saad teha

Extreme unisus võib põhjustada madal sugutung või impotentsus ja inimeste narkolepsia võib isegi magama samal ajal seksida. Intensiivne tunded, nagu viha või rõõmu, võivad vallandada märke narkolepsia nagu katapleksia, põhjustades mõjutatud inimesed taganeda emotsionaalne koostoimeid.

Mida ootate oma arsti

Sleep rünnakud võivad põhjustada tervisekahjustusi inimestele narkolepsiaga. Sa oled suurem risk autoõnnetuses, kui teil on rünnak sõidu ajal. Teie risk haavade ja põletuste on suurem kui sa magama samas toiduvalmistamisel.

Ravimid

Inimeste narkolepsiaga tõenäolisemalt ülekaalulised. Kaalutõus võib olla seotud ravimitega, tegevusetuse, liigsöömise hüpokretiini puudulikkus või tegurite kombinatsioon.

Sa oled tõenäoliselt alustada nähes oma perearsti või üldarsti. Kuid mõnel juhul, kui helistate luua kokkusaamine, siis võib nimetatud une spetsialist.

Siin on mõned andmed, mis aitavad teil valmistuda oma ametisse.

Ettevalmistused küsimuste loetelu arst aitab teil teha enamiku oma aega koos. Nimekiri oma küsimustele kõige olulisem vähem tähtis. Narkolepsia, mõned põhilised küsimused pidage nõu oma arsti sisaldama

Ärge kartke küsida teistele küsimustele igal ajal oma ametisse.

Arst võib paluda teil mitmeid küsimusi, sealhulgas

Arst võib teha esialgse diagnoosi narkolepsia põhineb teie päevast unisust ja äkiline lihastoonust (katapleksia). Pärast esialgset diagnoosi arst võib teid suunata une spetsialist täiendavaks hindamiseks.

Ametlik diagnoos võib nõuda juures ööbimine une keskus, kus sa läbima põhjaliku analüüsi oma magavad une spetsialistid. Diagnoosimise narkolepsia ja määratakse kindlaks selle tõsidusest hulka

Sleep arvestust. Teil võidakse paluda, et hoida üksikasjalikku päevikut une mustri nädal või kaks, nii et arst saab võrrelda, kuidas oma une rütmis ja erksust on omavahel seotud.

Sageli on lisaks sellele une registreerimine, arst küsib kandma actigraph. See seade on ilme ja käekell. See mõõdab aja tegevuse ja puhkeaja ning annab kaudne meede, kuidas ja kui sa magad.

Need testid aitavad ka arstid välistada teised võimalikud põhjused oma sümptomitele. Muud unehäirete, nagu uneapnoe, võib põhjustada päevast unisust.

Ei ole ravi narkolepsia, kuid ravimeid ja elustiili muutmine aitab teil hallata sümptomeid.

Ravimid narkolepsia hulka

Stimulandid. Ravimid, mis stimuleerivad kesknärvisüsteemi on esmane ravi, et aidata inimestel narkolepsia ärkvel päevasel ajal. Arstid püüavad sageli modafiniili (Provigil) või armodafinil (Nuvigil) esimene narkolepsia, sest see ei ole nii sõltuvust vanemate stimulandid ja ei tooda ja mõõnad seostatakse sageli vanemate stimulandid. Kõrvaltoimeid modafiniili esineb aeg-ajalt, kuid nad võivad olla peavalu, iiveldus või suukuivus.

Mõned inimesed vajavad ravi metüülfenidaat (Aptensio XR, Concerta, Ritalin) või erinevate amfetamiini. Need ravimid on väga tõhus, kuid võib mõnikord põhjustada kõrvaltoimeid nagu närvilisus ja südamekloppimine ja võib tekitada sõltuvust.

Naatriumoksübaadil (Xyrem’il). See ravim on väga tõhus katapleksia. Naatriumoksübaadil aitab parandada öist und, mis on sageli vaene narkolepsia. Suure doosi võib ka aidata kontrollida päevast unisust. Tuleb võtta kaks doosi, üks enne magamaminekut ja üks kuni neli tundi hiljem.

Xyrem’il põhjustada kõrvaltoimeid nagu iiveldus, Yökastelu ja süvenemine unes. Võttes Naatriumoksübaati koos teiste magab ravimeid, narkootilisi valuvaigisteid või alkoholi võib põhjustada hingamis-, kooma ja surm.

Kui teil on muid terviseprobleeme, näiteks kõrge vererõhk või diabeet, pidage nõu oma arsti, kuidas ravimeid te võtate oma muid tingimusi võib suhelda võetavate narkolepsia.

Teatud üle leti ravimid, nagu allergia ja külm ravimid, võib põhjustada uimasust. Kui teil on narkolepsia, arst tõenäoliselt soovitame vältida ravimeid tarvitavatel.

Arenevad ravi uuritakse narkolepsia hulka hüpokretiini asendamine hüpokretiini geeniteraapia ja immuunravi, kuid on tarvis täiendavaid uuringuid enne pruugi olla kliinilises praktikas.

Elustiil muudatused on oluline juhtimisel narkolepsia sümptomeid. Sul võib kasu need sammud

Tegelemine narkolepsia võib olla keeruline. Muudatuste tegemine oma päevakava võib aidata. Vaatleme neid nõuandeid

Sellest rääkima. Rääkige oma tööandja või õpetaja oma seisundit ja nendega koostööd tegema, et leida võimalusi, kuidas rahuldada oma vajadusi. See võib hõlmata võttes uinakuid päeval, lõhkudes monotoonne ülesandeid, koosolekute salvestamiseks või klassid, seistes koosolekutel või loengud ning võttes vilgas jalutada erinevatel aegadel kogu päeva.

Ameeriklased puuetega seadus keelab töötajate diskrimineerimist narkolepsiaga ja nõutakse, et tööandjad mõistlikke abinõusid, et kvalifitseeritud töötajaid.

Tugirühmade ja nõustamine aitab teil ja teie lähedastele hakkama narkolepsia. Küsige oma arstilt, et aidata teil leida grupi või kvalifitseeritud nõustaja teie piirkonnas.

külastada oma arsti