mälukaotuse: kui otsida abi

Mälukaotus ja vananemine

Mitmed tingimused – mitte ainult Alzheimeri tõbi – võib põhjustada mälukaotust vanematel inimestel. Kuidas kiiret diagnoos ja õige ravi on oluline.

Mälukaotus ja dementsus

Igaüks unustab asju mingil ajal. Kui tihti olete vales kohas oma auto võtmed või unustatud nime isik, kellega äsja kohtusite?

Kerge kognitiivne häire

Kuigipalju mälu probleemid, samuti mõõdukat langust teiste mõtlemise oskusi, on üsna levinud osa vananemisest. Seal on vahe siiski vahel normaalsete muutuste mälu ja tüübist mälukaotus seostatakse Alzheimeri tõve ja sellega seotud haiguste raviks. Ja mõned mäluprobleemide on tingitud haiguste puhul.

Kui sul on mälu probleemid, rääkige oma arstiga, et saada õigeaegselt diagnoosi ja asjakohast hooldust.

Tavaline vanusega seotud mälukaotust ei takista sul elada täisväärtuslikku ja produktiivne elu. Näiteks võite unustada inimese nimi, aga meenutada seda hiljem päeva. Sa võid vales kohas oma prillid aeg-ajalt. Või äkki leiavad, et teil on vaja teha nimekirju sagedamini kui varem, et meeles pidada kohtumisi või ülesanded.

Need muutused mälu on üldiselt juhitavaks ja ei häiriks oma töövõimet, elada iseseisvalt või säilitada sotsiaalset elu.

Sõna “dementsus” on üldmõiste, mida kasutatakse, et kirjeldada rida sümptomeid, kaasa arvatud väärtuse langusest mälu, otsustusvõime, keele ja teiste mõtlemise oskusi. Dementsus hakkab tasapisi enamasti süveneb aja jooksul ja kahjustab oluliselt inimese võimeid tööd, sotsiaalset suhtlemist ja suhteid.

Sageli mälukaotus on üks esimesi või rohkem äratuntav märke dementsus. Muud varajasi märke võib sisaldada

Haigused, mis põhjustavad progresseeruvat ajukahjustusi – ja järelikult tulemuseks dementsus – hõlmavad

Kõigis neis tingimustes mõnevõrra erinev haigusprotsessi (patoloogia). Mäluhäired ei ole alati esimene märk haigusest, ja tüüpi mälu probleemid võivad erineda.

Kerge kognitiivne häire on tähelepanuväärne muutus mõtlemise oskusi, mis on piiratud, enamasti, et kitsas rida probleeme, näiteks häire ainult mälu. Muutused kontsentratsiooni, tähelepanu või vaimse taibukus Samuti võib täheldada. Kerge kognitiivne häire üldiselt ei takista isiku läbiviimiseks igapäevaseid ülesandeid ning on sotsiaalselt tegelenud.

Teadlased ja arstid on veel õppida palju kerge kognitiivne kahjustus. Paljude inimeste jaoks tingimus lõpuks progresseerub Alzheimeri tõve või mõne teise haigus, mis põhjustab dementsus.

Teised inimesed kogevad vähe progressiooni mälukaotus, ja nad ei arene kogu spekter sümptomeid, mis on seotud dementsus.

külastada oma arsti