Larüngospasm: põhjused, sümptomid ja ravi

Larüngospasm on haruldane, kuid hirmutav kogemus. Kui see juhtub, häälepaelad äkki üles ütlema või sulgeda, kui võtta oma hinge, blokeerides õhuvool kopsudesse. Selle seisundiga inimesed võivad olla ärganud hea uni ja satuvad momentaalselt suuda rääkida ega hingata. Kuigi see võib olla hirmutav, kui see juhtub, larüngospasmi tavaliselt kaob paari minuti jooksul.

Larüngospasm võib seostada erinevate mõjutajad nagu astma, allergia, liikumine, ärritajad (suits, tolm, heitgaasid), stress, ärevus või sagedamini gastroösofageaalse refluksi või GERD. GERD on seisund, mis tekib siis, kui tsükli nagu lihas, mis tavaliselt sulgub hoida mao ‘s sisu varundamine ei tööta õigesti. Mis refluks, tugevaid happeid maost üles tõusta söögitoru ning põhjustada ärritust.

Regulaarne kokkupuude maohappe võib kahjustada ning süütama õrna limaskesta söögitoru. See kahju võib põhjustada hetkelise spasmid häälepaelad, mis sulgeb hingamisteed ning takistada õhu ja hapniku sattumist kopsudesse.

Kui maohappe jõuda kõri, tingimusel nimetatakse larüngofarüngeaalne refluks või LPR. Koed kõri on veelgi õrn ja altid kahju kui söögitoru. Köha külmast saab push rohkem hapet kõri, seega viimaste või praeguse ülemiste hingamisteede infektsioon võib suurendada tõenäosust haigestuda larüngospasmi.

Larüngospasm võib olla ka operatsiooni tüsistusena. Anesteesia kasutatakse operatsiooni ajal võib ärritada häälepaelad, eriti lastel. Larüngospasm põhjustatud anesteesia võib olla eluohtlik.